Monitory z wysoką rozdzielczością

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działalność monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) czy też LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony nadawane przez katodę gromadzą się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD za to, światło przechodzi przez płynne kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Obecnie przeważają monitory LCD, ponieważ są one bardziej wydajne energetycznie i mają wyższą jakość obrazu w porównaniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się także rozdzielczością, jaka określa liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu.

Swoją drogą monitory mogą różnić się też miarą ekranu a także odwzorowaniem odcieni. Wskazane jest zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia na przestrzeni korzystania z niego.

Monitory również mogą mieć różne funkcje, takie jak na przykład regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, a także funkcje redukcji hałasów lub także redukcji blue light.

Coraz nagminniej napotyka się także monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które dostarczają lepsze odwzorowanie kolorów ale również większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, znaczące jest dodatkowo odzwierciedlenie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do naturalnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików bądź fotografów, muszą mieć certyfikaty kalibracji odcieni.

Na rynku osiągalne są dodatkowo monitory z funkcją koordynacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync lub FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i złagodzenie kłopotów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, działanie monitora polega na wykorzystaniu szczególnej techniki do aktywowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różne warianty monitorów mogą różnić się między sobą skalą ekranu, rozdzielczością, modelowaniem kolorów ale także dodatkowymi funkcjami.

Następnym ważnym krokiem działania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania określa liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Domyślnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednakże coraz częściej spotyka się typy z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie znaczące dla graczy.

Kolejnym zasadniczym krokiem jest kompatybilność z różnymi klasami sygnałów wejściowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) lub liczbowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, istotne jest sprawdzenie, albo ma on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Na koniec, powinno się wspomnieć że monitory mogą być dodatkowo zasilane za pośrednictwem USB-C, co pozwala na komunikowanie sygnału wideo i danych a także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Krótko mówiąc, monitor to urządzenie, które stosuje specjalną technologię do wywoływania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, odwzorowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami wejściowymi a także wspomagającymi funkcjami.